Timetable 2018 Terms 1,2 & 3

Timetable Structure

TIMESTUDIO
TimeClass (Class Type)
Start Time - Duration - Teacher
Time

Monday (Commencing 12th Feb)

TimeStudio 1Studio 2Studio 3Studio 4
3:30 pmJunior Technical Ballet (O)
3:30pm - 30min - LM
Troupe (T)
3:30pm - 30min - MN
Preschool 3/4 yrs (P)
3:30pm - 30min - JW
3:45 pm
4:00 pmIntermediate Technical Ballet (O)
4:00pm - 45min - LM
Mini Hip Hop (O)
4:00pm - 30min - AF
Beginners Ballet (O)
4:00pm - 30min - JW
4:15 pm
4:30 pmJunior Hip Hop (O)
4:30pm - 45min - AF
Beginners Tap/Jazz (O)
4:30pm - 30min - JW
4:45 pmTroupe (T)
4:45pm - 30min - MN
Advanced Ballet (E)
4:45pm - 60min - LM
5:00 pmPreschool 3/4 yrs (P)
5:00pm - 30min - JW
5:15 pmTroupe (T)
5:15pm - 30min - MN
Intermediate Hip Hop (O)
5:15pm - 45min - AF
5:30 pm
5:45 pmTroupe (T)
5:45pm - 30min - MN
Elementary NZAMD Ballet (E)
5:45pm - 45min - LM
6:00 pmSenior Hip Hop (O)
6:00pm - 60min - AF
6:15 pm
6:30 pmTroupe (T)
6:30pm - 30min - MN
6:45 pm
7:00 pmTroupe (T)
7:00pm - 30min - MN
Troupe (T)
7:00pm - 30min - AF
7:15 pm
7:30 pmTroupe (T)
7:30pm - 30min - MN
7:45 pm
8:00 pmTroupe (T)
8:00pm - 30min - AF
8:15 pm
8:30 pm

Tuesday (Commencing 13th Feb)

TimeStudio 1Studio 2Studio 3Studio 4
9:30 amBaby Class 2 yrs (P)
9:30am - 30min - JW
9:45 am
10:00 amPreschool 3/4 yrs (P)
10:00am - 30min - JW
10:15 am
10:30 am
...
3:30 pmJunior Open Jazz (O)
3:30pm - 45min - TW
3:45 pm
4:00 pmIntermediate Tap (E)
4:00pm - 30min - AE
Pre Elementary Jazz (E)
4:00pm - 60min - MN
Level 9 Tap (E)
4:00pm - 30min - LC
4:15 pmJunior Open Ballet (O)
4:15pm - 45min - TW
4:30 pmAdvanced Tap (E)
4:30pm - 30min - AE
Level 6 Tap (E)
4:30pm - 30min - LC
4:45 pm
5:00 pmPre Elementary NZAMD Ballet (E)
5:00pm - 45min - KN
Level 7 Tap (E)
5:00pm - 30min - LC
Junior Open Tap (O)
5:00pm - 45min - TW
5:15 pm
5:30 pmLevel 8 Tap (E)
5:30pm - 30min - LC
5:45 pmElementary Tap (E)
5:45pm - 45min - AE
Elementary Jazz (E)
5:45pm - 45min - MN
6:00 pmAdvanced 2 Jazz (E)
6:00pm - 60min - LC
6:15 pm
6:30 pmElementary BAL Ballet (E)
6:30pm - 60min - KN
6:45 pm
7:00 pmLevel 5 Tap (E)
7:00pm - 30min - LC
7:15 pm
7:30 pmSenior Technical Ballet (O)
7:30pm - 45min - LM
7:45 pm
8:00 pm
8:15 pmAdvanced Ballet (E)
8:15pm - 60min - LM
8:30 pm
8:45 pm
9:00 pm
9:15 pm

Wednesday (Commencing 14th Feb)

TimeStudio 1Studio 2Studio 3Studio 4
3:30 pmPre Primary Tap (E)
3:30pm - 30min - AE
Grade 1 Ballet (E)
3:30pm - 45min - KN
Preschool 3/4 yrs (P)
3:30pm - 30min - JW
3:45 pm
4:00 pmBeginners Ballet (O)
4:00pm - 30min - JW
4:15 pmGrade 1 Tap (E)
4:15pm - 30min - AE
Pre Primary Ballet (E)
4:15pm - 30min - KN
4:30 pmBeginners Tap/Jazz (O)
4:30pm - 30min - JW
4:45 pmIntermediate Tap (E)
4:45pm - 30min - AE
Grade 2 Jazz (E)
4:45pm - 45min - MN
Preparatory Jazz (O)
4:45pm - 30min - BR
5:00 pm
5:15 pmAdvanced Tap (E)
5:15pm - 30min - AE
5:30 pmElementary Jazz (E)
5:30pm - 45min - MN
Grade 1 Character (E)
5:30pm - 30min - MK
5:45 pm
6:00 pmElementary Character (E)
6:00pm - 45min - MK
Musical Theatre (O)
6:00pm - 45min - JB
6:15 pmIntermediate Jazz (E)
6:15pm - 45min - MN
6:30 pm
6:45 pm
7:00 pm

Thursday (Commencing 15th Feb)

TimeStudio 1Studio 2Studio 3Studio 4
3:30 pmPrimary Ballet (E)
3:30pm - 45min - KN
Grade 3 Jazz (E)
3:30pm - 45min - MN
3:45 pmGrade 3 Tap (E)
3:45pm - 30min - AE
Level 3 Tap (E)
3:45pm - 30min - TW
4:00 pm
4:15 pmPrimary Tap (E)
4:15pm - 30min - AE
Level 2 Tap (E)
4:15pm - 30min - TW
4:30 pmGrade 2 Ballet (E)
4:30pm - 45min - KN
4:45 pmGrade 4 Tap (E)
4:45pm - 30min - AE
Level 4 Tap (E)
4:45pm - 30min - TW
5:00 pmSLS Jazz (E)
5:00pm - 45min - MN
5:15 pmGrade 2 / Level 1 Tap (E)
5:15pm - 45min - AE/SR
Grade 4 Ballet (E)
5:15pm - 45min - KN
Primary Jazz (E)
5:15pm - 30min - SR
5:30 pm
5:45 pm
6:00 pmGrade 4 Jazz (E)
6:00pm - 45min - MN
Grade 3 Ballet (E)
6:00pm - 45min - KN
Adults Tap (O)
6:00pm - 45min - LC
6:15 pm
6:30 pm
6:45 pmAdults Jazz (O)
6:45pm - 45min - SR
Troupe (T)
6:45pm - 45min - RL
Senior Open Contemporary (O)
6:45pm - 45min - BM
7:00 pm
7:15 pm
7:30 pmGrade 5 Tap (E)
7:30pm - 30min - AE
Senior Open Jazz (O)
7:30pm - 45min - RL
Adults Ballet (O)
7:30pm - 45min - SR
7:45 pm
8:00 pm
8:15 pmHeel Class/Commercial Jazz (O)
8:15pm - 30min - RL
8:30 pm
8:45 pmTroupe (T)
8:45pm - 30min - RL
9:00 pm
9:15 pm
TimeSt Annes Hall
5:00 pmAdvanced 2 Jazz (E)
5:00pm - 45min - LC
5:15 pm
5:30 pm
5:45 pmTroupe (T)
5:45pm - 45min - BM
6:00 pm
6:15 pm
6:30 pm

Friday (Commencing 16th Feb)

TimeStudio 1Studio 2Studio 3Studio 4
3:30 pmBeginner Level Acrobatics (O)
3:30pm - 30min - TW
3:45 pm
4:00 pmIntermediate Acrobatics (O)
4:00pm - 45min - TW
4:15 pm
4:30 pm
4:45 pmExtension Jazz (O)
4:00pm - 60min - TW
5:00 pm
5:15 pm
5:30 pm
5:45 pmTroupe (T)
5:45pm - 30min - BM
6:00 pmTeenage Open Jazz (O)
6:00pm - 45min - TW
6:15 pmJunior Lyrical / Contemporary (O)
6:15pm - 45min - BM
6:30 pm
6:45 pmTeenage Beginner Tap (O)
6:45pm - 45min - TW
7:00 pmTroupe (T)
7:00pm - 30min - BM
7:15 pm
7:30 pmIntermediate Lyrical / Contemporary (O)
7:30pm - 45min - BM
Senior Acrobatics (O)
7:30pm - 45min - TW
7:45 pm
8:00 pm
8:15 pm

Saturday (Commencing 17th Feb)

TimeStudio 1Studio 2Studio 3Studio 4
9:00 amBaby Class 2yrs (P)
9:00am - 30min - JW
9:15 amPrimary Ballet (E)
9:15am - 45min - KN
9:30 amPreschool 3 yrs (P)
9:30am - 30min - JW
9:45 am
10:00 amPreschool 4 yrs (P)
10:00am - 30min - JW
Grade 1 Ballet (E)
10:00am - 45min - KN
Primary Jazz (E)
10:00am - 30min - SR
10:15 am
10:30 amBeginners Ballet (O)
10:30am - 30min - JW
10:45 amGrade 2 Jazz (E)
10:45am - 45min - MN
Grade 2 Ballet (E)
10:45pm - 45min - KN
11:00 amBeginners Tap / Jazz (O)
11:00am - 30min - JW
11:15 am
11:30 amGrade 1 Tap (E)
11:30am - 30min - AE
Grade 3 Jazz (E)
11:30am - 45min - MN
Pre Primary Ballet (E)
11:30pm - 30min - KN
11:45 am
12:00 pmPre Primary Tap (E)
12:00pm - 30min - AE
12:15 pmElementary BAL Ballet (E)
12:15pm - 60min - KN
12:30 pmGrade 2 & Level 1 Tap (E)
12:30pm - 45min - AE/SR
12:45 pmPreparatory Jazz (E)
12:45pm - 30min - SR
1:00 pm
1:15 pmTroupe (T)
1:15pm - 30min - MN
Elementary NZAMD Ballet (E)
1:15pm - 60min - SR
Pre Elementary NZAMD Ballet (E)
1:15pm - 45min - KN
1:30 pm
1:45 pmJunior Acrobatics (O)
1:45pm - 45min - TW
2:00 pm
2:15 pmIntermediate Jazz (E)
2:15pm - 45min - MN
2:30 pmIntro Contemporary (E)
2:30pm - 30min - BW
2:45 pm
3:00 pmExtension Jazz (O)
3:00pm - 60min - BW
3:15 pm
3:30 pm
3:45 pm
4:00 pmLevel 3 Contemporary (E)
4:00pm - 45min - BW
4:15 pm
4:30 pm
4:45 pmOpen Contemporary (O)
4:45pm - 45min - BW
5:00 pm
5:15 pm
5:30 pm
Key to Class CodesKey to Teachers
O = Open Class
E = Exam Class
P = Preschool Class (Under 5)
T = Performance (Stage Work Class)
AE = Anna Ellis
AF = Ankaramy (Anks) Fepuleai
BM = Brylee Mills
BR = Brooke Mowbray
BW = Bella Wilson
JB = Jan-Maree Baughan
JW = Jane Wilson
KN = Karyn Nicholls
LC = Leanne Coombe
LM = Lynette Mcilwaine
MK = Melanie Klaassen
MN = Michaela Nicholls
RL = Rachel Lynch
SR = Sophie Read-Ellis
TW = Tessa Wilson