Timetable 2019 Terms 1,2 & 3


Timetable Structure

TIMESTUDIO
TimeClass (Class Type)
Start Time - Duration - Teacher
Time

Monday (Commencing 11th Feb)

TimeStudio 1Studio 2Studio 3Studio 4
11:00 amAdults Tap (O)
11:00am - 60min - LC
11:15 am
11:30 am
11:45 am
12:00 am
...
3:30 pmPreschool 3/4 yrs (P)
3:30pm - 30min - JW
3:45 pm
4:00 pmJunior/Int Ballet Technique (O)
4:00pm - 45min - LM
Junior Hip Hop (O)
4:00pm - 45min - AF
Beginners Ballet (O)
4:00pm - 30min - JW
4:15 pm
4:30 pmBeginners Tap/Jazz (O)
4:30pm - 30min - JW
4:45 pmBeginner Level Pointe Class (O)
4:45pm - 30min - LM
Mini Hip Hop (O)
4:45pm - 30min - AF
5:00 pmPreschool 3/4 yrs (P)
5:00pm - 30min - JW
5:15 pmIntermediate NZAMD Ballet (E)
5:15pm - 60min - LM
Intermediate Hip Hop (O)
5:15pm - 45min - AF
5:30 pmTroupe (T)
5:30pm - 30min - MN
5:45 pm
6:00 pmTroupe (T)
6:00pm - 45min - MN
Grade 5 Ballet (E)
6:00pm - 45min - KN
6:15 pm
6:30 pm
6:45 pmTroupe (T)
6:45pm - 30min - MN
Senior Hip Hop (O)
6:45pm - 60min - AF
7:00 pmIntermediateTap (E)
7:00pm - 30min - AE
7:15 pmTroupe (T)
7:15pm - 30min - MN
7:30 pm
7:45 pmElementary Jazz (E)
7:45pm - 45min - MN
8:00 pm
8:15 pm
8:30 pm

Tuesday (Commencing 12th Feb)

TimeStudio 1Studio 2Studio 3Studio 4
9:30 amBaby Class 2 yrs (P)
9:30am - 30min - JW
9:45 am
10:00 amPreschool 3 yrs (P)
10:00am - 30min - JW
10:15 am
10:30 amPreschool 4 yrs (P)
10:30am - 30min - JW
10:45 am
11:00 am
...
3:30 pmLevel 5 Tap (E)
3:30pm - 30min - LC
Junior Open Jazz (O)
3:30pm - 45min - TW
3:45 pm
4:00 pmElementary Jazz (E)
4:00pm - 45min - MN
Level 7 Tap (E)
4:00pm - 30min - LC
4:15 pmElementary Tap (E)
4:15pm - 30min - AE
Junior Open Tap (O)
4:15pm - 45min - TW
4:30 pmLevel 8 Tap (E)
4:30pm - 30min - LC
4:45 pmIntermediate Tap (E)
4:45pm - 30min - AE
5:00 pmLevel 9 Tap (E)
5:00pm - 30min - LC
Junior Open Ballet (O)
5:00pm - 45min - TW
5:15 pmIntermediate Jazz (E)
5:15pm - 60min - MN
5:30 pmLevel 6 Tap (E)
5:30pm - 30min - LC
5:45 pm
6:00 pm
6:15 pmIntermediate BAL Ballet (E)
6:15pm - 60min - KN
Advanced 1 Jazz (E)
6:15pm - 45min - MN
Adults Tap (O)
6:15pm - 45min - LC
6:30 pm
6:45 pm
7:00 pmAdults Jazz (O)
7:00pm - 45min - TW
7:15 pmAdvanced Tap (E)
7:15pm - 45min - AE
7:30 pmIntermediate NZAMD Ballet (E)
7:30pm - 60min - LM
7:45 pm
8:00 pmSenior Open Tap Class (E)
8:00pm - 45min - TW
8:15 pm
8:30 pm
8:45 pm
9:00 pm
9:15 pm

Wednesday (Commencing 13th Feb)

TimeStudio 1Studio 2Studio 3Studio 4
3:15 pmPreschool Class (P)
3:15pm - 30min - JW
3:30 pmPrimary Tap (E)
3:30pm - 30min - AE
Grade 2 Ballet (E)
3:30pm - 45min - KN
Preparatory Jazz (P)
3:30pm - 30min - SR
3:45 pmBeginners Tap/Jazz (O)
3:45pm - 30min - JW
4:00 pmPre Primary Tap (E)
4:00pm - 30min - AE
4:15 pmPrimary Ballet (E)
4:15pm - 30min - KN
Level 1 Tap (O)
4:15pm - 15min - SR
4:30 pmGrade 2 Tap (E)
4:30pm - 30min - AE
Beginners Ballet (O)
4:30pm - 30min - JW
4:45 pmPrimary Jazz (O)
4:45pm - 30min - SR
5:00 pmAdvanced Tap (E)
5:00pm - 30min - AE
Grade 3 Jazz (E)
5:00pm - 45min - MN
Pre Primary Ballet (E)
5:00pm - 30min - KN
5:15 pmIntroductory Contemporary (O)
5:15pm - 30min - BW
5:30 pmIntermediate BAL Ballet (E)
5:30pm - 60min - KN
5:45 pmGrade 5 Character (E)
5:45pm - 45min - MK
Preparatory Contemporary (E)
5:45pm - 45min - BW
6:00 pm
6:15 pm
6:30 pmGrade 2 Character (E)
6:30pm - 45min - MK
Level 4 Contemporary (E)
5:45pm - 45min - BW
6:45 pm
7:00 pm
7:15 pmIntermediate Character (E)
7:15pm - 60min - MK
Conditioning Class (E)
7:15pm - 60min - BW
7:30 pm
7:45 pm
8:15 pm
8:30 pmOpen Contemporary Class (E)
8:15pm - 45min - BW
8:45 pm
9:00 pm
8915 pm

Thursday (Commencing 14th Feb)

TimeStudio 1Studio 2Studio 3Studio 4
3:30 pm
3:45 pmGrade 1 Ballet (E)
3:45pm - 45min - KN
4:00 pmGrade 5 Tap (E)
4:00pm - 30min - AE
Grade 5 Jazz (E)
4:00pm - 60min - MN
Level 2 Tap (E)
4:00pm - 30min - TW
4:15 pm
4:30 pmGrade 1 Tap (E)
4:30pm - 30min - AE
Grade 3 Ballet (E)
4:30pm - 45min - KN
Level 4 Tap (E)
4:30pm - 30min - TW
4:45 pm
5:00 pmGrade 1 Jazz (E)
5:00pm - 45min - MN
Level 3 Tap (E)
5:00pm - 30min - TW
5:15 pmGrade 3 Tap (E)
5:15pm - 30min - AE
Grade 5 Ballet (E)
5:15pm - 60min - KN
5:30 pm
5:45 pmGrade 4 Tap (E)
5:45pm - 30min - AE
SLS Jazz (E)
5:45pm - 45min - MN
Heel Class/Commercial Jazz (O)
8:15pm - 30min - RL
6:00 pm
6:15 pmGrade 4 Ballet (E)
6:15pm - 60min - KN
6:30 pmGrade 5 Jazz (E)
6:30pm - 60min - MN
Senior Open Jazz (O)
6:30pm - 60min - RL
6:45 pm
7:00 pm
7:15 pm
7:30 pmTroupe (T)
7:30pm - 60min - RL
Senior Open Contemporary (O)
7:30pm - 60min - HT
7:45 pm
8:00 pm
8:15 pm
8:30 pm

TimeSt Annes Hall
3:45 pmRosette Grade Ballet (E)
3:45pm - 30min - LC
4:00 pm
4:15 pmRosette Grade Tap (E)
4:15pm - 30min - LC
4:30 pm
4:45 pmAdvanced 2 Jazz (E)
4:45pm - 60min - LC
5:00 pm
5:15 pm
5:30 pm

Friday (Commencing 15th Feb)

TimeStudio 1Studio 2Studio 3Studio 4
3:30 pmBeginner Level Acrobatics (O)
3:30pm - 30min - TW
3:45 pm
4:00 pmIntermediate Acrobatics (O)
4:00pm - 45min - TW
4:15 pm
4:30 pm
4:45 pmExtension Jazz (O)
4:00pm - 60min - TW
5:00 pm
5:15 pm
5:30 pm
5:45 pmTroupe (T)
5:45pm - 30min - SR
Teenage Open Jazz (O)
5:45pm - 45min - TW
6:00 pm
6:15 pmJunior Lyrical / Contemporary (O)
6:15pm - 45min - SR
6:30 pmTeenage Beginner Tap (O)
6:30pm - 45min - TW
6:45 pm
7:00 pmIntermediate Lyrical / Contemporary (O)
7:00pm - 45min - SR
7:15 pmTeenage Open Ballet (O)
7:15pm - 45min - TW
7:30 pm
7:45 pm
8:00 pm

Saturday (Commencing 16th Feb)

TimeStudio 1Studio 2Studio 3Studio 4
9:00 amBaby Class 2yrs (P)
9:00am - 30min - JW
9:15 amGrade 1 Ballet (E)
9:15am - 45min - KN
9:30 amPreschool 3 yrs (P)
9:30am - 30min - JW
9:45 am
10:00 amPreschool 4 yrs (P)
10:00am - 30min - JW
Grade 2 Ballet (E)
10:00am - 45min - KN
Grade 1 Jazz (E)
10:00am - 45min - MN
10:15 am
10:30 amBeginners Ballet (O)
10:30am - 30min - JW
10:45 amGrade 3 Jazz (E)
10:45am - 45min - MN
Grade 3 Ballet (E)
10:45am - 45min - KN
11:00 amBeginners Tap / Jazz (O)
11:00am - 30min - JW
11:15 am
11:30 amGrade 2 Tap (E)
11:30am - 30min - AE
SLS Jazz (E)
11:30am - 45min - MN
Pre Primary Ballet (E)
11:30am - 30min - KN
11:45 am
12:00 pmPre Primary Tap (E)
12:00pm - 30min - AE
Level 1 Tap (E)
12:00pm - 15min - TW
12:15 pmIntermediate Jazz (E)
12:15pm - 45min - MN
12:30 pmGrade 3 Tap (E)
12:30pm - 30min - AE
Preparatory Jazz (E)
12:30pm - 30min - HT
12:45 pm
1:00 pmPrimary Tap (E)
1:00pm - 30min - AE
Level 2 Tap (E)
1:00pm - 30min - TW
1:15 pm
1:30 pmTroupe/Stretch (O)
1:30pm - 30min - TW
Primary Jazz (E)
1:30pm - 30min - HT
1:45 pm
2:00 pmJunior Acrobatics (O)
2:00pm - 45min - TW
2:15 pm
2:30 pm
2:45 pmConditioning (O)
2:45pm - 30min - TW
3:00 pm
3:15 pmExtension Jazz (O)
3:15pm - 60min - TW
3:30 pm
3:45 pm
4:00 pm
4:15 pmJunior Musical Theatre (O)
4:15pm - 45min - JB
Senior Acrobatics (O)
4:15pm - 45min - TW
4:30 pm
4:45 pm
5:00 pmSenior Musical Theatre (O)
5:00pm - 45min - JB
5:15 pm
5:30 pm

Sunday (Commencing 17th Feb)

TimeStudio 1Studio 2Studio 3Studio 4
9:00 am
9:15 am
9:30 amPreschool 3/4 yrs (P)
9:30am - 30min - AC
9:45 am
10:00 amRosette Jazz (O)
10:00am - 30min - AC
Intermediate BAL Ballet (E)
10:00am - 120min - Lynley
10:15 am
10:30 amRosette Tap (O)
10:30am - 30min - AC
10:45 am
11:00 amRosette Ballet (O)
11:00am - 30min - AC
11:15 am
11:30 am
11:45 am
12:00 pm
Key to Class CodesKey to Teachers
O = Open Class
E = Exam Class
P = Preschool Class (Under 5)
T = Performance (Stage Work Class)
AC = Alyssa Chia
AE = Anna Ellis
AF = Ankaramy (Anks) Fepuleai
BW = Bella Wilson
HT = Hannah Thorne
JB = Jan-Maree Baughan
JW = Jane Wilson
KN = Karyn Nicholls
LC = Leanne Coombe
LM = Lynette Mcilwaine
MK = Melanie Klaassen
MN = Michaela Nicholls
RL = Rachel Lynch
SR = Sophie Read-Ellis
TW = Tessa Wilson